Łask

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Łask

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Debata o cyberprzemocy w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu

Redakcja, 09.02.2017, 14:02

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Internet jest wspaniałym osiągnięciem cywilizacyjnym dającym szczególnie młodym osobom nieograniczone możliwości - pozyskiwania wiedzy, nawiązywania nowych kontaktów, porozumiewania się. Świat wirtualny poza wieloma walorami rozrywkowymi, informacyjnymi czy też edukacyjnymi to również źródło zagrożeń. O tym wszystkim można było się dowiedzieć podczas debaty dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Spotkanie zostało zorganizowane przez: Komendę Powiatową Policji w Łasku, Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Łasku oraz Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łasku.

8 lutego 2017 r. w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, m.in. z inicjatywy policjantów Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łasku odbyła się debata społeczna "Dzień Bezpiecznego Internetu - Debata o cyberprzemocy". Do uczestnictwa zaproszono uczniów wymienionego liceum oraz delegacje pozostałych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łaskiego. Młodzieży towarzyszyli dyrektorzy, pedagodzy i nauczyciele oraz terapeuci. W debacie wziął udział również Wicestarosta Łaski Marek Krawczyk. Prowadząca debatę, pani Aleksandra Kłos - dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej przybliżyła na wstępie tematykę spotkania i przywitała zaproszonych gości. Po przywitaniu gości przez moderatorów debaty głos zabrał podinsp. Robert Krawczyk - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łasku, zwracając uwagę na powagę tematu debaty oraz konieczność podejmowania działań profilaktycznych w tym zakresie. W zagadnienia cyberprzemocy wprowadziła zebranych sierż. Patrycja Ligner, a mł. asp. Szymon Łubisz zaprezentował dwa filmy, będące podstawą do przeprowadzenia późniejszej dyskusji z młodzieżą. Na pytania dotyczące odpowiedzialności prawnej odpowiadał st. asp. Kamil Laskowski z Zespołu ds. Nieletnich.

Podsumowując należy zauważyć, że uczestnicy debaty zwrócili uwagę na:

  • zjawisko cyberprzestępczości jest powszechne i może dotknąć każdą z osób, nawet te, które nie korzystają z nowoczesnych środków komunikacji,
  • przemoc rówieśnicza charakteryzuje się częstym korzystaniem z narzędzi jakie dają nowe technologie, portale społecznościowe itp.,
  • korzystając z portali społecznościowych, zamieszczając komentarze do publikacji w lokalnych mediach należy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych,
  • nie można pozostawać biernym w sytuacji, kiedy osoba została pokrzywdzona w wyniku przemocy,
  • ważna rolę w zwalczaniu zjawiska cybeprzestępczości odgrywa świadomość społeczna, przez co należy prowadzić szerokie działania edukacyjne.

W dalszej części zorganizowano spotkania panelowe. Młodzież podzielona na mniejsze grupy uczestniczyła w warsztatach: Pokaz w alkogoglach i narkogoglach oraz skutki zarzywania środków odurzających i picia alkoholu (prowadząca: Ewa Wróbel ze stwoarzyszenia "Arka Noego"), warsztaty dotyczące cyberprzemocy połączone z projekcją filmu "Sala samobójców" (prwadzące: Ewa Ignaczewska i Elżbieta Komorek - pedagodzy z L.O. w Łasku), warsztaty "Poczucie bezpieczeństwa i akceptacja" (prowadząca: Iwona Słobodzian z Poradni Młodych w Łasku).

Z kolei dyrektorzy, pedagodzy i wychowawcy uczestniczyli w tym czasie w panelu informacyjno - szkoleniowym, podczas którego zostały omówione takie zagadnienia:

  • Cyberprzemoc wśród młodzieży - procedury reagowania w przypadku zjawiska cyberprzemocy (prowadząca: Katarzyna Andrzejewska z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej),
  • Odpowiedzialność prawna - poprowadzili policjanci z Zespołu ds. Nieletnich oraz I Zstępca Komendanta Powiatowego Policji w Łasku.

We współczesnym świecie ze zjawiskiem "cyberprzemocy" boryka się całe społeczeństwo, dlatego tak ważne jest uświadamianie użytkownikom jak rozpoznawać wirtualne niebezpieczeństwo i jak radzić sobie z nim w sytuacji, kiedy staniemy się jego ofiarą. Dlatego też, żeby poprawić bezpieczeństwo użytkowników i zapobiegać negatywnym sytuacjom, podobne debaty będą organizowane w innych placówkach oświatowych na terenie naszego powiatu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Lask24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Lask24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Lask24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Lask24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia, dzwoń!

tel. 500 34 44 34

poczta@lask24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2017 MK-Media
zamknij
okanuluj